askerspeiderne.no Lyst til å bli speider?
Forsiden
Roverhula
Intervjuet
Reisebrev
Sommerleir
Arrangementer
News in English
Konkurranser
Feltkjøkkenet
Tipshjørnet
Andakten
Om oss
Nyhetsarkiv
Dokumentarkiv
Redaksjonen
RSS
Installer søk i Firefox
 
Nyheter
Bilde 08.01.2006 00:28

Speider­leir på Sri Lanka
Tekst: Rolf / Foto: Jon Viggo

Som en del av oppholdet på Sri Lanka reiste gruppen på speiderleir i fjellene. Her holdt vi en rekke instruksjoner og fikk en vill haik gjennom Sri Lankas jungel.


Den første kvelden på leiren hadde vi instruksjon i kryss- og vinkelsurring med de 30 speiderne og 15 lederne som var med på speiderleiren. Dette var delvis kjent stoff og morgenen etter tok vi med dette ut i skikkelig praksis. Her ble det bygget et trefottårn etter godt Askerprinsipp, men også bord, vaskebenk og katapult. Det var en iverig gjeng Pamunugamaspeidere som surret hele formiddagen. Resultatet ble bra og vi ser Ridma, Martin og en lokal leder til oppe i tårnet under arbeidet.

Etter pioneringsøkten fikk vi en omvisning på den lokale tefabrikken. Her fikk vi en omvisning i hele prosessen fra den første tørking av teen i 12 timer (bildet) til videre foredling. Det er en lang prosses der teen blir kuttet i biter og sortert for så og brennes ved 180 grader i 20 minutter. Etter dette skal ny sortering til før den beste kvaliteten, BOP-F, er klar. Det var en spennende og morsom omvisning.

Dagen etter bar det ut på haik. Ferden gikk igjennom dyp jungel med bratte fjellsider vi måtte klatre opp. Det ble også gange på stier i fantastiske temarker med flott panoramautsikt. Geir Helge forserte disse sammen med lokale speidere. Tilbaketuren gikk på smale veier gjennom kulturlandskapet, noen fikk en meget sur mandarinfrukt mens andre tok etter hvert buss hjem. Også det en morrsom opplevelse med passasjerer både utenpå og inni bussen.

En av de siste innsatsene på leiren var å holde instruksjoner i kart og kompass og førstehjelp. Her var speiderne rimelig blanke og sugde til seg informasjon. Våre rovere og rangere uttalte samstemmig: 'Det er moro å instruere så motiverte speidere.' Speiderne lærte å behandle en pulsåreblødning med speiderskjerfet og også en spjelk der speiderskjerfet ble tatt i bruk. Ofte er det bare skjerfet som er tilgjengelig for dem, men som vi ser på Janne ble det et godt resultat.

Vi hadde en kjempeflott tur og anbefaler andre norske speidere til også å ta en tur til våre samarbeidspartnere på Sri Lanka.

Les mer om turen til Sri Lanka:
Sri Lanka-gjengen har reist
Fisking i lagunen

Skriv ut

Bilde Vandrernes termin­liste klar
Høstens terminliste er klar 

Bilde PF-kurs for alle
For speidere på ungdoms­skolen 

Bilde Fører­tur 20.-22. august
Felles obliga­torisk fører­tur for jenter og gutter 

Bilde Magnus har brakt Bjørn til seier, igjen!
To ganger vinner av kretskonkurransen er en gedigen innsats 

Bilde Kretskonk godt i gang
Lørdag har patruljene løst 6 poster i Vardåsen 

Bilde Pinnebrød på bål
Hvordan lager du pinnebrød? 

Bilde Tips før kretskonk
Her finner du ting å trene på før kretskonken 

Bilde Askers helter på leiren
Reddet jente med mistanke om brudd på haiken 

Bilde Julaften - et lite under!
Har du lyst på et under? 
Siste viktige meldinger
Oppstartsmøte for vandrerne er mandag 23. august klokken 1800 på Vardåsen skole. (20.07. 09:34)

Førerpatruljen reiser på tur 20.-22. august. Alle må ha med pass! (16.07. 00:02)

Gruppen sitter igjen helt foran for leirbål. Vi kom mer en en time før premieutdeling som starter 1945. Leirbål start er 2030. (09.07. 19:12)

askerspeiderne.no på Twitter

Terminliste - Stifinnergutter
Terminliste - Stifinnerjenter
Terminliste - Vandrere
20.08.-22.08. Førertur - Obligatorisk
23.08. Troppsmøte - Oppstart
30.08. Patruljemøte
03.09.-05.09. PF-kurs
06.09. Patruljemøte
30.07.-06.08. Sommerleir Kandersteg ...
Terminliste - Rovere

Tveterhytta
11.12.-12.12. Askerspeiderne
Bestill Tveterhytta
Lavvúkalender
Bestill lavvú
Kanokalender
02.08.-08.08. lars a. m. scharp
11.09.-12.09. Christian Brudevoll
Bestill Kano

Tips oss Tips oss Blir du med på sommerleir?